איך תביעת דיבה הפכה להיות תביעה שכל אחד מאיתנו עשוי לחטוף
ליאור אדרי

ליאור אדרי

מומחה למחקר מילות מפתח וקידום אורגני,
עם הידע שצבר הוא יתן לכם ידע שלא מצאתם בשום מקום אחר

איך תביעת דיבה הפכה להיות תביעה שכל אחד מאיתנו עשוי לחטוף

כמות האנשים שמוצעים את עצמם עומדים בפני תביעות דיבה ולשון הרע הוא עצום וגדל משנה לשנה. מדוע רובנו חשופים באופן יום יומי לתביעות מן הסוג הזה ? מה ניתן לעשות על מנת להתמודד עם איומי התביעה וכיצד להימנע ממנה ? כל זאת במאמר זה.

מהי תביעת דיבה ?

תביעת דיבה ללא הוכחת נזק היא תביעה הנתבעת לפי חוק מניעת לשון הרע. החוק קובע שכל אמירה שיש בה יסוד שעלול לייצר פגיעה באדם, מטעמים רבים, בין היתר, על בסיס עיסוקו, מוצאו וכיוצא באלו, עולה לכדי לשון הרע ומהווה עילה לתביעה אזרחית.

המטרייה הרחבה של הנושאים והאמירות שיכולים לעלות לכדי לשון הרע ודיבה הם עצומים. עם זאת, גם ההגנה המוקנות בחוק רחבות גם הן – במידה ואמרתם אמת, אין לחשוש מפני תביעת לשון הרע, כך גם אם התנהלתם בתום לב.

הגידול בהתנהלות באינטרנט וברשתות חברתיות

מי היום לא משתמש באינטרנט וברשתות החברתיות ? העידן שבו אנו חיים מחייב את מרבית האנשים להשתמש בהם על מנת לבצע פעולות יום יומיות – לתקשר עם חברים, למצוא מקומות ודברים שונים, להתמצא במרחב וכולי.

האינטרנט והרשתות החברתיות מהוות כר פורה לשיח בין אנשים – השיח יכול להיות גלוי גם הוא לא נמחק במלואו. לכן, כאשר נאמרת אמירה פוגענית באינטרנט היא עלולה להוות לשון הרע וכמות האנשים שתהיה חשופה אליה גדולה – מה שרק מגדיל את הפוטנציאל הפגיעה.

לשון הרע ברשתות החברתיות

כל תגובה נבזית לפוסט בפייסבוק, ביקורת על שירות לא טוב ממסעדה או קריאות שלא לרכוש במקום כזה או אחר בעקבות מעשה יכולה להיות לשון הרע כלפי מושא הפוסט, על אף שמדובר בפעילויות שאנו רואים שנעשות הרבה במרחב האינטרנטי באין מפריע.

יותר ויותר אנשים הבינו את הפוטנציאל וממשים את זכותם המשפטית לתבוע את המגיבים על הפוסטים. ובאמת, ההשפעה של התגובות יכולה להיות הרסנית, בייחוד כאשר מדובר בעסק או בבעל מקצוע אשר מרבית התנהלותו נעשית באמצעות האינטרנט.

כיצד ניתן להימנע מתביעות לשון הרע במרחב האינטרנט ?

שפה מכבדת

למרות שכולנו יכולים להיות חשופים אליהם ואף להגיד אמירות שיכולות להיחשב לשון הרע על בסיס יום יומי, אם נקפיד לומר את האמת כמות שהיא, להשתדל שלא לפגוע ולדבר בשפה מכבדת – רוב הסיכויים שהאמירה התמימה שפורסמה לא תיחשב בגדר לשון הרע.

ייעוץ משפטי

עם זאת, ככל שישנה חשיבות רבה לפוסט, והוא נמצא, לדעתכם בתחום האפור – התייעצו עם עורך דין. מדובר על היוועצות לא יקרה שיכולה לחסוך סכומי כסף גדולים מאוד בתביעות לשון הרע לאחר מכן.